W czym powinniśmy kłaść noworodka do snu?

Początkujące osoby w świecie takiego zawodu, jak „rodzic” – często zestresowane są zwłaszcza kwestiami związanymi z wypoczywaniem swojego malucha. Te momenty, w których my śpimy, ale i również nasze maleństwo – są najbardziej uciążliwe dla młodych rodziców. W czym powinniśmy kłaść noworodka do snu, zwłaszcza by zachować jego bezpieczeństwo?

DO 4 TYGODNI

Zwłaszcza okres, w którym nadajemy dziecku miano noworodka, czyli właśnie cykl trwający około 4 tygodnie – jest problematyczny i stresujący dla rodziców. Okres noworodkowy jest pierwszym w życiu dziecka i sprawia, że przystosowuje się ono do otoczenia, w jakim przyszło mu żyć. Jest to również najbardziej wymagający czas.

ŚMIERĆ ŁÓŻECZKOWA – CO TO JEST?

Śmierć łóżeczkowa często określana jest jako „nagła” (z def. to Sudden Infant Death Syndrome – SIDS) i stanowi najczęstszą przyczynę śmierci dzieci do pierwszego roku życia. Występuje oczywiście kilka zaleceń, które pozwalają na zminimalizowanie występującego ryzyka i zapewnienie swojemu dziecku większego bezpieczeństwa. Do takich metod należy m.in. nie układanie dziecka do snu w pozycji na brzuchu – stwierdzono, że ta pozycja zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS. Nie należy również korzystać ze zbyt miękkich materacy oraz zbyt ciepło ubierać dziecka na czas snu.

W CZYM KŁAŚĆ NOWORODKA DO SNU?

Często szczególnie jest podkreślane, by dziecko miało swoje własne miejsce snu – nie spało ze swoimi rodzicami w łóżku. Co-sleeping nie jest więc wskazany! Zamiast tego dobrym rozwiązaniem zostały okrzyknięte rożki do snu oraz śpiworki. Śpiwory są najbezpieczniejszym sposobem na spokojne i niegroźne przespanie przez dziecko całej nocy, bez niechcianych przez nas dolegliwości i zagrożeń. Rozszerzenie tego akapitu znajduje się tutaj – w czym kłaść noworodka do snu.

Zapewniają one również prawidłową temperaturę otoczenia względem dziecka i stymulują „ciepło” pozyskiwane wcześniej od matki (optymalna temperatura dla tak młodego dziecka to 18-22 stopnie Celsjusza). Obalając wszystkie mity – dziecko, w swoim okresie noworodkowym nie potrzebuje poduszki, ani grubej kołdry czy ciepłego koca. Nie należy go także owijać niepotrzebnymi warstwami pieluszek czy ubrań. Taki kupmy czy też specjalnie wykonany rożek, bądź śpiwór – w zupełności wystarczy.

ŚPIWORY I ROŻKI, A JAKIE?

Jeżeli już się zdecydujemy na przedstawione powyżej opcje – musimy również zadbać o ich wykonanie. Nie powinny one być wykonane z tkanin z wielkimi dekoracjami – koronkami czy falbankami. Najważniejsze jest by były zrobione z materiałów miękkich i antyalergicznych!

UBIERANIE DZIECKA DO SPANIA

Jak wiemy, na pólkach sklepowych czy witrynach internetowych znajdziemy wiele opcji, np. body z długim rękawem czy też krótkim, rampersy, tzw. „pajace”, śpiochy czy normalne komplety dwuczęściowe. Często również rozważa się dobór dla dziecka czapeczki – zazwyczaj jednak przy odpowiedniej temperaturze w domu – nie jest ona potrzebna. Istnieje ogólnodostępny i powszechnie stosowany schemat ubierania dziecka do snu w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Zaczyna się on od temperatury 26 stopni, a kończy na temperaturze poniżej 16 stopni – w tym miejscu składa się on z największej ilości elementów – i wchodzą w jego skład dodatkowo skarpetki, rękawiczki i wspomniana już – czapeczka.

Najważniejszą więc częścią jest właściwa temperatura zachowywana przez nas w pomieszczeniu – to od niej zależy cała reszta wykonywanych przez nas czynności.