Czy mleko ma dobry wpływ na kości i wzrost u dzieci?

Ostatnio wokół korzystnego wpływu mleka na rozwój i zdrowie dzieci mnożą się pewne wątpliwości. Niektórzy starają się udowodnić, że jest ono nafaszerowane zabójczą chemią. Inni przestrzegają przed rzekomo szkodliwą laktozą. Czy warto przejmować się negatywnymi opiniami na temat mleka?

Mleczna konkurencja

Oczywiście tego typu teorie nie mają żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. Są rozpowszechniane w konkretnym celu przez producentów konkurencyjnych produktów. Chodzi przede wszystkim o wytwórców mleka roślinnego. Sojowego, migdałowego, ryżowego itd. Im więcej osób uwierzy w to, że krowie mleko jest szkodliwe, tym lepiej będą sprzedawały się jego zamienniki. Prócz tego wiele osób bezrefleksyjnie przyjmuje i rozpowszechnia wszelkie rewelacje. Tym chętniej, jeśli dotyczą ich osobiście. Weganie czy osoby uczulone na mleko od krowy z łatwością uwierzą, że produkt, którego sami nie chcą lub nie mogą spożywać jest bezwartościowy czy wręcz niebezpieczny. Będą także przestrzegać przed nim osoby ze swojego otoczenia.

Cała prawda o mleku

Mleko, zarówno samo w sobie, jak i w przetworzonej postaci (twarogi, jogurty, kefiry) powinno zajmować szczególne miejsce w dziecięcej diecie. Co do tego panuje zgoda, zarówno wśród naukowców, jak i lekarzy pediatrów. Rekomendowane jest wypijanie przez dzieci i młodzież 3-4 szklanek mleka dziennie. Wapń, którego dostarcza w dużej ilości jest wyjątkowo łatwo przyswajalna. Przekłada się to pozytywnie na wzmacnianie dziecięcych kości i zębów. Prócz tego mleko zawiera wiele wiele składników mineralnych, takich jak cynk, fosfor, magnez czy potas oraz witaminy z grupy B. Tłuszcz mleczny zaś ułatwia przyswajanie witamin A i D. Dlatego gorące mleko z miodem przez wiele osób jest stosowane jako pierwsza linia oporu w walce z grypą czy przeziębieniem.

Jeśli chodzi o laktozę, która wielu przyprawia o dreszcze, tak naprawdę ma ona bardzo pozytywne właściwości. To właśnie dzięki niej wapń wchłania się tak dobrze. Ponadto wpływa ona bardzo pozytywnie na mikroflorę jelitową i odżywia komórki jelit. Większość dzieci dobrze przyswaja laktozę. Mogą więc i powinny pić mleko tradycyjne.

Po produkty bez laktozy, w tym wegańskie zamienniki krowiego mleka, powinny sięgać wyłącznie osoby, które cierpią na nietolerancję tego cukru. W przypadku najmłodszych takie rozwiązanie powinno stanowić ostateczność.

Naukowcy z St. Michael’s Hospital w Toronto, udowodnili bowiem bezpośredni wpływ krowiego mleka na wzrost dzieci. Warto więc już najmłodszym pociechom wpajać nieocenione korzyści płynące z diety bogatej w produkty mleczne.